E- Çayırova

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
E- Çayırova

Dünya'da 13 Ülke, Türkiye'de 42 İl Bizi Takip Ediyor.Sesimiz Her Yerde.Her Zaman 1 Numarayız Teşekkürler...

turkan saylan 1. çağdaş yaşamı destekleme derneği başkanı.

cayırovalı
    cayırovalı
    Yetkili
    Yetkili

Erkek
    Doğum tarihi : 07/02/87

turkan saylan 1. çağdaş yaşamı destekleme derneği başkanı. Empty turkan saylan 1. çağdaş yaşamı destekleme derneği başkanı.

Mesaj tarafından cayırovalı Ptsi 25 Mayıs 2009 - 13:19

turkan saylan

1. çağdaş yaşamı destekleme derneği başkanı.
    angie · #1059036 · 22 Şubat 2006 11:53:33 · Mis · Pis
    2. "cumhuriyet" mitinglerinden sonra ismi --türkan 'kaç kişiyiz' saylan-- şekline tahvil edilmiştir.
    yorgun · #1313010 · 29 Mayıs 2007 18:29:54 · Mis · Pis
    3. "haydi kızlar okula ancak kapalı olanları gebertmek lazım" adlı kampanyanın öncüsü..
    maybe someday · #1313037 · 29 Mayıs 2007 18:50:04 · Mis · Pis
    4. -ölmedi mi lan o?
    -sanmıyorum. ölse miting yaparlardı.

bu diyalogda kendisinden "o" olarak bahsedilendir.
    cortlek · #1367081 · 13 Ocak 2008 23:30:11 · Mis · Pis
    5. 1935'te kandilli de doğmuş. muş. muş. beş minare.
    high hopes · #1389629 · 23 Ağustos 2008 16:17:19 · Mis · Pis
    6. "12. dalga" tabir edilen, eregenekon operasyonu' nun son ayağında evi aranmıştır. hoş değil tabii, kemoterapi görmekte olan, o yaşta birinin evinde arama vs yapılması. üstelik "cumhuriyet mitingleri" nden beri "darbe karşıtı" olduğunu defalarca dillendirmiş. inandırıcı geliyor. bağlantısı çıkarsa bunlarla, şaşıracağız.
    dünkü haber bültenlerinde demirel'in kendisi ile yaptığı telefon görüşmelerini yayınladılar. saylan " ülkeyi nereye götürüyorlar böyle sayın demirel " diye serzenişte bulunuyordu. şimdi demirel' e bunlar söylenince çileden çıkıyor insan. yıllarca bu ülkede defalarca başbakanlığa ve hatta bir de cumhurubaşkanlığına gelmiş birine soruyorsun bunu. emin olun bunlar ülkeyi demirel' in götürdüğünden daha kötü bir yere götürmüyor. bakıyoruz:
    türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı
    görevde kalış süresi
    16 mayıs 1993 -16 mayıs 2000
    türkiye cumhuriyeti başbakanı
    görevde kalış süresi
    1. 27 ekim 1965 - 26 mart 1971,
    2. 31 mart 1975 - 21 haziran 1977,
    3. 21 temmuz 1977 -5 ocak 1978,
    4. 12 kasım 1979 - 12 eylül 1980,
    5. 20 kasım 1991 - 16 mayıs 1993

bu tarihler arasında çok mu iyiydi her şey? en büyük kötülüklerinden birini söyleyeyim, erken emeklilik. sosyal güvenlik sisteminin içine .ıçtı bu zat bu uygulama ile. "bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz." dedi sonra. denizler' in idamında hatrı sayılır bir etkisi var. cavit çağlar ve kamuran çörtük gibi hırsızlığı belgelenmiş adamları "manevi oğlum" diyerek tanımlamıştır vs vs... dedelerimizle "kuşak çatışması" yaşamadığımız tek durum, demirel'den mütevellit talihsizliğimizdir. ortak tecrübesidir o birkaç kuşağın. şimdi saylan' ın ona "memleketi nereye götürüyorlar" demesinin mantığı nedir?
    bunu geçelim. yıllardır ne yargısız infaz, ne gece baskınları yapıldı bu topraklarda. kimsenin gıkı çıkmadı. sıra ilhan selçuklar'a türkan saylan' lanlara gelince mi demokrasi, hak, hukuk aklımıza geldi? "başkalarına yapıldı, onlara da yapılsın" demiyorum ama neden bizden farklı olanlar türlü adaletsizliklere maruz kalınca tepki vermiyoruz da ucu bize dokunan hukuksuzluğundan dem vurmaya başlıyoruz aynı uygulamanın? ciddi bir samimiyet sorunu var burada. yasalar bir zümre için mi var, bir grubun mu hakkı adil yargılama vs.? yargıdaki, emniyetteki bu keyfilik yeni ya da ilk değil ki. işte zamanında başkaları bu haksızlıklara maruz kaldığında bu iyi kalpli toplum gönüllüleri elini taşın altına koysaydı, kendileri de bugün bunları yaşıyor olmayacaktı. yanlış mı? "susma, sustukça sıra sana gelecek" kafiye olsun diye uydurulan bir slogan değil. sıra geliyor işte. yetkiler, keyfiliğe olanak verecek şekilde genişletilirken, başkalarının haklarını gözetecek toplumsal bilince sahip değilsek de yarın bize dokunulabileceğini de hesap ederek ses vermeliymişiz demek ki. bu da bize ders olsun mu?
    son olarak şu "baba beni okula gönder" mevzuuna dair bir iki kelam etmek istiyorum. bu kampanyanın doğan holding kuruluşlarınca götürülmesi bir yana, elde edilen gelirin yarısının reklama harcanması bir yana; doğudaki kızlarımızın eğitiminden ne anladıklarını bize bir anlatsalar diyorum artık. tüm yurtta maddi yetersizlikten okuyamayan kız çocuklarına yardım edilmesi asıl amaç ama olay doğu ekseninde gidiyor değil mi? daha çok orada çünkü okulu bırakan çocuk. elde edilen gelirle yibo vs yapılacak, masraflar üstelenilecek ve kürt kızlarımız okur yazar olacak. ne güzel. bölgede bizzat da öğretmen olarak bulundum sevgili sözlük. fazla fazla okul var, diyebilirim. sınıf mevcutları istanbul nişantaşı'ndakinden bile iyi durumda çok yerde. 30 kişiyi bulmuyor genelde mevcutlar. öğretmen de var. burada çalıştığım okulda 3 yıldır kadrolu resim öğretmeni yok. matematik, fen ve teknoloji, ingilizce gibi branşlarda da ücretli ve görevlendirme ile gelen öğretmenlerle idare edilmeye çalışılıyor. oradaki okulumda böyle bir sorun yoktu. sen okulu yapmışsın, öğretmeni vermişsin, kızlar okula gelsin diye velilere para da veriyorsun ama müfredatın sınıfta kalmış be hocam. keza sistemin, uygulaman, insanlığın... yibo dediğimiz yatılı ilköğretim bölge okullarının çıkışı nedir biliyor musunuz? ağırlıklı olarak doğuda görülür bu okullar. (batıda da vardır ama batıda taşımalı eğitim tercih edilir daha çok.) "terörist olmasınlar de ne olursa olsunlar" zihniyeti ile yapılmış okullardır bunlar. aksi takdirde az biraz temizliğine, suyuna, elektriğine, öğretmenine dikkat ederdin. eğitim vs yoktur yibolarda. burada meslektaşlarımı karalamak istemiyorum ama olanaksızlıklar içinde dağ başına attığın öğretmen, "müfettiş de uğramıyor nasılsa" diyerek, merkezlerde çalışan öğretmenin gösterdiği çabanın onda birini göstermez. yaşadığı sıkıntının acısını gayet de öğrenciden çıkarır. köylerden gelen bebelerin takdir edersiniz dil sorunu vardır, anlatılanı bir çırpıda anlayamaz. şöyle düşünün, 7 yaşında ingilizce eğitim veren bir okula gönderildiniz. sizden ingilizce düşünüp anlamanız bekleniyor. ne kadar mümkün? bir hayli zorluk yaşıyorsunuz haliyle. günlük konuşma dilinde de özellikle anneler türkçe bilmediği için türkçe ye hakim olamıyor çocuk. öğretmen ne yapıyor? " burada kadınlar geç yaşta doğum yapıyor, beslenme vs kötü, o yüzden çocuklar aptal " diyor. aptal olan sensin, kusura bakma. 4 yıl eğitim fakültesinde okumuşsun ama okula başlamadan önce türkçe ile haşır neşir olmamış bir çocuktan türkçe matematik dersini anlamasını beklememen gerektiğini öğrenememişsin, "anadilde eğitim " i bölücü bir talep bellemişsin. sonuçta ne yapıyorsun, anlamayınca " aptal " ilan ediyorsun çocuğu. o senin işini zorlaştırdıkça dövüyor, hakaret ediyorsun. "diplomalı terörist yetiştiriyoruz burda", "okuyup da vali mi olacaklar" diyorsun.şimdi bu sistemde, bu okullara gitsin kürt kızlarımız ne olacak? türkçe yi öğrenecek. başka? başka ne olacak; sbs, öss de doğu illerinin başarı-sızlık sırasına bakmanız yeterli anlamak için. konuyu dağıtmayalım. bunlar elbette başka bir başlığın konusudur. ama derdimi anlatmak için bahsetmem zorunlu idi. orada verilen eğitimin niteliği ve amacı bellidir. eğitim elbette önemlidir, herkese ulaşmalıdır, parasız olmalıdır vs ama burada bariz bir asimilasyon amacı vardır. devletin yetersiz kaldığı yere stk lar yetişiyordur. zaten sadece ilköğretim hedeflenmiştir. ilköğretimini tamamlattırdığın kadınların 15-17-20 ve üzeri yaşlardaki sıkıntıları ne olacaktır? ilköğretim mezunu kürt kızlarımızın sınavla öğrenci alan liselere ve üniversitelere yerleşme konusu ne olacaktır? ilköğretimde maruz kaldığı kötü muamele, dayak vs kimin konusudur? oradaki veli, çocuğu dayak yediğinde batıdaki veli gibi milli eğitim müdürlüğü' nde de almaz soluğu ne de olsa...yani nerden tutsan elinde kalan bir sistemde kürt kızlarını türkçe okur-yazarı yapman çok mu kutsaldır? valla bence değildir. ben çağdaş yaşam' dan da senin anladığını anlamıyorum zaten. bu durumda akp' nin bu zihniyete saldırması beni hiç endişelendirmiyor. egemenin kafasına göre suçlu avına çıkması, yargısız infazları noktasında endişeleniyorum sadece. ama bunun için çoktandır endişeliyiz ve hatta mücadelesini veriyoruz. zira çok tecrübe ettik; ses myk üyesi, haliyle ev-iş adresi çok açık ve ulaşılır bir kadın da gece yarısı evine düzenlenen bir baskınla gözaltına alındı. çok kişinin haberi bile olmadı. benzer olay öyle çok ki...olayın bu tarafı ile siz yeni karşılaştınız, geçmiş olsun.
    girl on the bridge · #1403580 · 16 Nisan 2009 02:30:26 ~ 16 Nisan 2009 02:31:20 · Mis · Pis
    7. (#1403580)'den anladığım kadarıyla çok kötü bir kadınmış, zira nirvanaya erişememiş, gözünün üstünde kaş varmış, altı kaval üstü şeşhaneymiş, bu ne perhiz bu ne lahana turşusuymuş.

arkadaş söylememiş ama hadi onun yerine ben söyleyeyim de içinde kalmasın. allah belasını versin türkan saylan'ın, oh iyi olmuş ona!*
    hatsumi · #1403663 · 17 Nisan 2009 19:50:26 · Mis · Pis
    8. baskani oldugu kurumdan bir yil burs aldim. bursun yarisini kacak(!) kuran kurslarina bagisladim. sefam olsun.
    leventizm · #1403665 · 17 Nisan 2009 21:40:27 · Mis · Pis
    9. (bkz: battlestar galactica)
    (bkz: saylon)
    math · #1403667 · 18 Nisan 2009 00:04:26 · Mis · Pis
    10. 18 mayıs 2009 tarihinde sabaha karşı vefat etmiştir. son dönemde adı ergenekon'la anılmaya başlamıştır, bu stresi bu kadar süre kaldırabilmesi bile mucizedir zaten. yazık oldu.
    quisatz haderah · #1404149 · 19 Mayıs 2009 13:49:47 · Mis · Pis
    11. kafalari orumcek agi baglamamis gencler yetistirmeyi planlayan kurumun baskaniydi. teror orgutu diye bir sacmaliga uye oldugu bile iddia edildi.
    egitim adina yaptigi mucadelesi vakit-taraf gibi fetullah gulen destekli tarafli ve yanli gazeteler tarafindan sulandirilmistir.
    krasna · #1404150 · 19 Mayıs 2009 14:06:37 · Mis · Pis
    12. devlet tarafından desteklenmemiş, devlet tarafından ödüllendirilmemiş, devlet tarafından iyileştirilmemiş, devlet tarafından hasta edilmemiş ama devlet tarafından öldürülmüştür.
    bu yüzdendir ki faili meşhurdur.
    godless frog · #1404152 · 19 Mayıs 2009 15:49:32 · Mis · Pis
    13. türkan saylan devletin düşman ilan ettiği, sistematik bir zulme tabi tuttuğu kesimlere mensup değildi. kimilerine nefes aldırılmazken onun faaliyetlerine hiçbir kısıtlama getirilmedi. erkenekon davası çerçevesinde evinin aranmasında, sorgulanmasında şaşılacak bir durum yok, sorun bu işlerin yapılış şeklindeki uygunsuzluktur. kimse merhume hanımefendiyi mazlum ilan etmeğe kalkmasın, yoksa burada asıl mazlumları saydığımız zaman diyecek söz bulamazlar.
    cevherini arayan cengaver · #1404164 · 21 Mayıs 2009 00:02:03 · Mis · Pis
    14. kendi fikrine yakın olanları eğitip uzak olanları 'yok' sayan ''çağdaş'' insan
    citizenkane · #1404172 · 22 Mayıs 2009 14:13:51 · Mis · Pis
    15. ne kadar da guzel demis citizenkane arkadasimiz:

'kendi fikrine yakın olanları eğitip uzak olanları 'yok' sayan ''çağdaş'' insan.'

tabii bu durum sadece onun icin degil ayin oteki yuzu icin de dogru * en cok ta uzuldugum kendini iyilik sever, adil, falan filan ilan kisilerin boyle iki yuzlu olmasi. dunya maalesef bu ve bugun gibilere teslim...
    slave to dark · #1404176 · 22 Mayıs 2009 14:42:47 · Mis · Pis
    16. ama yine de allah rahmet eylesin ve nur icinde yatsin!
    slave to dark · #1404179 · 22 Mayıs 2009 14:46:51 · Mis · Pis
    17. çağdaş hareketin başlangıcı nur içinde yatasıca ve bir grup gen ç doktorun anadolu'da kayıtlı cüzzam hastalarının ayağına gidilerek teşhis koyulması çalışmasıyla başlıyor. bu çağdaşlar bakıyorlar ki cüzzam hastalarının çocukları da dışlanıyor okullara dahi alınmıyor, 800 ailenin çocuklarına burs veriyor bu meşaleler, kendi imkanlarıyla sadece... sonra bu 800 ailenin çocukları doktor öğretmen olunca o cüzzam olan kişilerin cüzzamlıkları unutulup doktor evi , öğretmen evi oluyor, toplumda dışlanan aileler köylerde el üstünde tutulmaya başlanıyor..

zaman içinde çağdaş hareket kuruluyor şu günlere geliniyor.. terörist çocukları okutuluyor da deniyor, kendi görüşü dışındakilere burs verilmiyor da deniyor..

böyle bir değer yıllarca yıpratılıyor..

soruyorum şimdi sizlere cüzzamlılar akp li miydi..

hadi bu kadar dar açıdan bakmayalım, ha diyelim kendi düşüncesi dışındakilere burs vermedi.... iyi de yapmış.. yatılı kurs açıp beyin mi yıkasaydı,, kendisine allah'ı kullanarak kullar mı yaratmış, beyin mi yıkamış televizyon mu yasaklamış...

burs vermiş burs,... anlamını bilmeyeniniz varsa anlatayım bursu verirsin aylık çok çok yıl sonunda not ortalaması istersin o bursu alan çocukta da zaten not ortalamasında sorun olmaz...

ha diyelim haklısınız hepiniz yine de iyi yapmış 38000 küsür çocuk burs alıyor şuanda.. bu bile yeter.

tek ricam şu ki lütfen artık, dirisinin değerini bilemedik yıprattık.. cenazesine saygımızı eksik etmeyelim, ha diyelim onu da yapamıyorsun bari susmayı bil...
    psychic · #1404199 · 24 Mayıs 2009 21:10:26 · Mis · Pis

Similar topics

-

Forum Saati Paz 19 Mayıs 2024 - 12:26