E- Çayırova

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
E- Çayırova

Dünya'da 13 Ülke, Türkiye'de 42 İl Bizi Takip Ediyor.Sesimiz Her Yerde.Her Zaman 1 Numarayız Teşekkürler...

4 subat 2010 genel grevi

cayırovalı
    cayırovalı
    Yetkili
    Yetkili

Erkek
    Doğum tarihi : 07/02/87

4 subat 2010 genel grevi Empty 4 subat 2010 genel grevi

Mesaj tarafından cayırovalı Salı 9 Şub. 2010 - 23:53

1 şubatta türk-iş'le hükümet arasında yapılan görüşmelerin tıkanması sonucu daha önce 3 şubat olarak açıklanan genel grev kararı 4 şubata alındı. 6 sendikanın da destekleyeceği bu iş bırakma eylemi 08:00 ile 17:00 arası gerçekleşecek. başbakanın yaptığı "bizi tekel işçisi iktidar yapmadı ki indirsinler" açıklaması neye mal olacak göreceğiz. haberin ayrıntısı için:
    http://www.milliyet.com.tr/isciler-4-subat-ta-is-birakacak-/ekonomi/sondakika/02.02.2010/1193955/default.htm?ver=84
    osein · #1409356 · 02 Şubat 2010 15:02:24
    2. kaos'a kostek olmaya devam. yarasin! kendi bindiginiz dali kesin bakalim akilli arkadaslarim; naif insanlarin goremedigi seyleri ne de olsa siz goruyorsunuz!

ah anlatsam neye yarar ki insanlar sadece kendilerini ya da icinde bulunduklari ufak guruplari dusundukce anlamak istemeyeceklerdir. herkes urettigi sey kadar degerlidir ve herkes ayni olcude uretim yapmaz. urettiginden fazlasini istemek kesinlikle serefsizliktir, kesinlikle baskasinin hakkina tecavuzdur. ve bircok zaman bu grevler bu isteklerin kaba kuvvetle yapilmak istendigi olaylardir. daha fazla uretim yapan insanlarin maalarina goz dikmek. ex-ante futbolcu olabilirdiniz ama olmadiniz korktunuz yeteneginiz yoktu, ex-ante benim gibi gece gunduz calisip iyi egitim alabilirdiniz (bes kurussuz evet evet...) ama yapmadiniz, ex-post feryat benim gece gunduz calismisligima hakarettir, ex-post feryat mal valigini riske atip zengin olmus tuccara hakarettir.
    slave to dark · #1409362 · 04 Şubat 2010 09:52:50
    3. daha da onemlisi bu feryat sizin gibi maddi durumu kotu olanlarin maddi durumunu daha da kotu duruma getirdigi icin (ekonomiyi bozarak) onlara da yapilmis en buyuk serefsizliktir. herkese urettiginden daha fazlasi verilemeyecegine gore grev yapanlara sus payi ver sonra baskasi grev yapsin ona sus payi... sonra???
    slave to dark · #1409363 · 04 Şubat 2010 09:55:54
    4. illa iyi sartlar istiyorsaniz cok calisin ve bu ulkenin uretimini arttirin. yatarak para kazanma yollari aramayin!
    slave to dark · #1409364 · 04 Şubat 2010 09:56:41
    5. şu yatarak para kazanma durumu tek kelimeyle trajikomiktir.. sormak lazım senin annen-baban yada başka bi akraban tekelde çalışırken birden bire kapının önüne konulsa nolurdu? senin o çok çalışıp ödediğin vergilerle kurulan tekel üç senelik kar karşılığı yabancı sermayeye peşkeş çekilirken nerdeydi aklın da şimdi işçilere dil uzatabiliyorsun!? sonuçta o insanlar çok basit birşey için mücadele ediyor: ekmek
    başka herangi bir fazladan para yada hak talebi zaten yok.
    osein · #1409365 · 04 Şubat 2010 12:02:30
    6. benim sitemim spesifik olarak bu olay degil tum grevlere genel olarak. grevler ulkenin refahini asagi cekmekten baska bir ise yaramaz cunku ama oyle bir ulkede yasiyoruz ki ulkenin refahi dibe vursun ama karsi politik gorustekileri ezelim sonrasi hic onemli degil mantigi var. burada oyle birsey var mi tamamem degil ama kismen var tabii ya da en azindan bu olaylar bu tip nedenlerden dolayi oldugundan daha dramatize edilmis bir sekilde present ediliyor.

peskes cekilirken kagit kalemi alip hesap yapmadim ama ucuza satilan kurumlar illa da ulkeye zarar getirmez. burada olayi dinamik bir acidan incelemek lazim. mesela iki firmanin birlesip birlesmemesine karar verirken bu iki firmanin elde edecegi market gucu her ne kadar tuketici icin zararli da olsa fiyatlari arttiracagindan ve satilan miktarin olmasi gerekenden daha az olacagindan tek onemli faktor bu degildir. bazilari gibi sadece gormek istedigi perspektiften bakip cahil insanlari bu yolla kandirmak ta cok adicedir. bu iki firma birleserek market gucu kazansa da bunun yaninda verimlilikleri artar ve belki de toplum icin daha faydali olurlar. tabii hangi etki daha agir basar bilemeyiz bunu incelemek lazim. benim dedigim bu olayin analizini yapmadan sadece olayin kotu gozuken boyutu ile mualefet yapmak insanlari kandirmaktir bunu anlamamaksa kanmaktir cocukca cahilce.

ozellestirme olaylari da yukarida anlattigim hikayeye benziyor ama yine dedigim gibi o cahil mualifler gibi bu boyle daha iyidir daha kotudur diye iddia etmiyorum. ama oyle iki kelime ezberleyipte hesap kitap bilmeden carsi herseye karsi konusanlarin da uyanmasi lazim diyorum ama bu ulkede ideoloji aklin uzerinde oldugu icin bu biraz zor tabii.

slave to dark · #1409366 · 04 Şubat 2010 12:29:21
    7. (bkz: #1409366) yazar herşeye ideolojik bakıldığını söylemiş. tabi ki öyle bakmak lazım çünkü özelleştirme denilen de aslında liberal ideolojinin bir yansımasıdır ve bunun karşıtı da adıyla sanıyla sosyalist ideolojidir. öbür taraftan özelleştirmenin yerlisi yabancısı da olmaz. tekelin içki bölümünü alan mey firması bir yıl sonra 200 milyon dolara aldığı firmayı yabancı bir firmaya 800 milyon dolara satabilmiştir. hem bu firmanın ettiği kar marjını hem de devletin zararını basit matematik işlemleriyle her insan anlar.. kandırılan kimlerdir onu sormak gerek..

Forum Saati Paz 19 Mayıs 2024 - 15:46